Skip to content
Menu
Blog – Systemy obróbcze
  • STRONA GŁÓWNA
Blog – Systemy obróbcze
szlifierka

Poznaj rodzaje szlifierek

Napisano dnia 1 sierpnia 20211 sierpnia 2021

Szlifierki należą do grupy urządzeń do obróbki ściernej metali. Najczęściej stosowane są do obróbki wykańczającej, aby poprawić jakość powierzchni przygotowywanego detalu. Dzięki szlifierkom możliwe jest uzyskanie powierzchni w klasie chropowatości 9-12 i wymiarów w klasie dokładności IT 7-2. Stosuje się je więc przy wielu rodzajach detali, nawet tych wymagających największej precyzji, takich jak na przykład narzędzia pomiarowe.

Nie istnieje uniwersalna maszyna, która zaspokoiłaby potrzeby każdego wykonawcy. Chociaż zaawansowane urządzenia wyposażone są w różne narzędzia pozwalające na pracę nad wieloma rodzajami detalów, to nadal wyróżnia się szlifierki o wąskiej specyfikacji. Szlifierki klasyfikuje się ze względu na rodzaj przedmiotu, jaki można na nich obrabiać, wyróżnia się między innymi urządzenia do płaszczyzn, otworów, wałków, gwintów, kół zębatych i zadań specjalnych.

Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje szlifierek?

Szlifierki do płaszczyzn mogą pracować z detalami o małych do nawet bardzo dużych powierzchniach. Wśród tego rodzaju szlifierek wyróżnia się urządzenia obwodowe i czołowe. Szlifierki do płaszczyzn często wyposażone są w sterowanie automatyczne.

Szlifierki do wałków to inny rodzaj urządzeń, które przeznaczone są do obróbki detali o kształcie walca lub stożka. Charakteryzują się one wzdłużnym ruchem ściernicy. Wśród nich wyróżnia się szlifierki kłowe i bezkłowe.

Szlifierki do otworów to kolejny rodzaj urządzeń do obróbki ściernej. Podczas ich pracy ruch obrotowy wykonywany jest przez obrabiany przedmiot, a narzędzie ze ściernicą wykonuje ruch wzdłużny. Szlifierki do otworów dzielą się na obiegowe i bezuchwytowe.

Szlifierki do gwintów to jedne z najdroższych urządzeń do obróbki wykańczającej. Z uwagi na charakter obrabianych przedmiotów muszą charakteryzować się wysoką precyzją. Na uniwersalnych szlifierkach do gwintów można wykańczać zarówno gwinty wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Wymienione wyżej rodzaje szlifierek to najczęściej spotykane urządzenia, na których możliwe jest wykonywanie wielu rodzaju prac. Istnieje jeszcze wiele szlifierek, które służą do zadań wysokospecjalizacyjnych. Wszystkie szlifierki łączą jednak cechy takie jak szybkość pracy narzędzia przy małej sile skrawania, wytwarzanie wysokiej temperatury i konieczność stosowania układów chłodzących.

Ostatnie wpisy

  • Na czym polegają operacje obróbki cieplnej?
  • Na czym polega spiekanie?
  • Czy warto kupić używany piec hartowniczy?
  • Różnice między pionowym, a poziomym centrum obróbczym
  • Na czym polega proces tuszowania form?

Galika sp. z o. o.
ul. Spacerowa 12/4
00-592 Warszawa
tel.: +48 22 848 24 46

Oddział Katowice
ul. Kolista 25
40-486 Katowice
tel.: +48 32 735 03 76

©2022 Blog – Systemy obróbcze